انرژی، مطالعات مهندسی و استانداردها

انرژی و مطالعات مهندسی

در سالیان اخیر حوزه انرژی چه در سطح ملی و چه بین المللی مورد توجه بسیاری از متخصصین و شرکتهای فعال در این زمینه قرار گرفته است. اگر چه صنعت انرژی در دنیا از دیرباز دارای بالاترین حجم گردش مالی بوده است اما مسائل و مشکلات زیست محیطی و محدودیتهای استراتژیکی سوختهای فسیلی و حرکت به سمت توسعه پایدار در سالیان اخیر باعث شده که فضاهای کسب و کار نوینی برای شرکتهای فعال در حوزه انرژی همچون استفاده از انرژی­های تجدید پذیر و مدیریت مصرف انرژی ایجاد گردد.

شرکت مهندسین مشاور نیرو یکی از شرکتهای پیشگام در حوزه انرژیهای تجدید پذیر بوده به نحوی که طراحی اولین نیروگاه خوشیدی ایران از نوع دریافت‌کننده مرکزی در طالقان توسط این مهندسین مشاور انجام شده است.

با هدف گسترش زمینه­های فعالیت و توانمندیهای شرکت، فعالیتهای این حوزه بر عهده یک دپارتمان تخصصی با عنوان دپارتمان انرژی شرکت مهندسین مشاور نیرو قرار گرفته که در حال حاضر فعالیتهای متنوعی را در حوزه­های مختلف انرژی همچون انرژیهای تجدیدپذیر، ممیزی و بهینه سازی مصرف انرژی، طراحی سیستمهای نوین مدیریت مصرف و شبکه­های هوشمند و غیره را در دستور کار خود قرار داده و با بهره­گیری از دانش روز دنیا و همکاری اساتید دانشگاهی صاحب نظر در این زمینه، ارائه خدمات مهندسی با بهترین کیفیت را هدف گذاری کرده است.

حضور شرکت مهندسین مشاور نیرو در انجمن مدیریت مصرف، انجمن اقتصاد انرژی ایران و انجمن صنفی کارفرمایی شرکتهای خدمات انرژی این امکان را فراهم کرده تا شرکت از آخرین دستاوردهای بین المللی در زمینه انرژی استفاده نماید.
این دپارتمان خدمات تخصصی خود را در زمینه‌های زیر ارائه می‌دهد:

 • ممیزی وبهینه‌سازی مصرف انرژی
 • مدیریت مصرف
 • مطالعات امکان‌سنجی استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر
 • احداث مولدهای پراکنده (خورشیدی حرارتی، خورشیدی فتوولتائیک، مولدهای بادی، واحدهای CHP و ….)
 • هوشمندسازی شبکه‌های توزیع
 • مطالعات سیستمی شبکه‌های قدرت و صنعتی
 • مطالعات بازار برق و اقتصاد انرژی

استانداردها

در اختیار داشتن استانداردهای جامع در هر یک از حوزه­های مهندسی نقشی تعیین کننده در توسعه دانش و اجرای صحیح پروژه­ها خواهد داشت. بر این مبنا تدوین استانداردهای تخصصی مورد نیاز صنعت برق کشور از قریب به دو دهه گذشته در دستور کار متولیان این صنعت قرار گرفته است. شرکت مهندسین مشاور نیرو نیز افتخار دارد که با تکیه بر پرسنل متخصص و مجرب خود از پیشگامان تدوین استانداردهای مورد نیاز صنعت برق کشور در زمینه­های مختلفی همچون نیروگاه­ها، خطوط و پستها و شبکه توزیع بوده است.

فعالیتهای شرکت مهندسین مشاور نیرو در زمینه تدوین استانداردها بسیار متنوع بوده که این امر به دلیل تجربیات گسترده شرکت در حوزه­ های مختلف و در اختیار داشتن یک آرشیو فنی کامل از بسیاری پروژه­های متنوع در صنعت برق و صنایع مختلف می­باشد. در حال حاضر شرکت دارای یک پایگاه داده به­روز از تمامی استانداردهای معتبر بین المللی همچون IEC, IEEE, BS, VDE, ASTM, ANSI, NFPA, ICEA, NERC, UCTE و  … است که در تدوین استانداردها مورد استفاده قرار می­گیرد. بهره­گیری از اساتید و عناصر دانشگاهی در زمینه­های مختلف باعث شده که استفاده از دانش روز بین المللی در این مهندسین مشاور نهادینه گردد و شرکت مهندسین مشاور نیرو در حال حاضر به عنوان یکی از شرکتهای صاحب سبک در تدوین استانداردها شناخته شود.

در ادامه تعدادی از استانداردهای تدوین شده توسط این مهندسین مشاور ارائه شده است:

 1. استانداردهای طراحی بهینه پستهای ۲۳۰ و ۴۰۰ کیلوولت
 2. استانداردهای کیفیت برق و حدود مجاز هارمونیکها
 3. استاندارد رنگ و پوشش تجهیزات صنعت برق
 4. استاندارد هادیهای خطوط توزیع
 5. استاندارد مخازن نیروگاهی و لوله­کشی در نیروگاه­ها
 6. استانداردهای حفاظت و حفاظت ویژه، حذف بار ولتاژی و فرکانسی (از مجموعه استانداردهای امنیت و پایایی شبکه برق کشور)
 7. استاندارد بهره برداری بهینه پستهای ۲۳۰ و ۴۰۰ کیلوولت